Salga Attila és az eszperantó

Eszperantó nyelvtanfolyam és nyelvvizsga --- Felkészítem, jelentkezzen!

HASZNOS TANÁCSOK A VIZSGÁRA

1. Nem vizsgázni, hanem beszélgeti, sőt fellépni megyünk. Elképzeljük, hogy színészek vagyunk, és a forgatókönyv alapján el kell hitetnünk, hogy többet, mást tudunk, mint általában az eszperantisták.

Ennek eszközei:
a) Jó, határozott fellépés. (Ezért kell otthon hangosan és tükör előtt tanulni. Ha tetszik annak a személynek az alakítása, aki visszanéz a tükörből, akkor nyert ügyünk van, mert a vizsgáztatók is ilyennek látnak majd minket.)
b) Hangosan, tisztán lassan beszélünk, mintha ott fogalmaznánk meg, találnánk ki a mondatokat.(Nem, mi nem vagyunk olyanok, hogy bemagolunk szövegeket, aztán felét sem értjük annak, amit elmondunk. Mi már alkotó módon használjuk az eszperantót, hiszen ott, az adott pillanatban rögtönzünk.)
c) A végződéseket tisztán, egyértelműen ejtjük. Különösen vonatkozik ez a képleírásra, amely tele van színekkel, ruhafélékkel. Ha jól egyeztetünk, jól ragozunk, nyert ügyünk van. Sur la bildo mi vidas belaN virinoN, kiu surhavas verdaN roboN kaj nigraN puloveroN…
d) Állandóan beszélünk, mert a vizsga halála a csönd. Ha nem beszélünk, a tanár kérdez. Ha beszélünk, akkor ő a HALLGATÓ. Ezért például, ha felteszik a kérdést. Kiom da jaroj havas via filino? A válasz nemcsak ez: Mia filino havas dek jarojn, hanem rögtön beszélünk róla. Ha utána nem kérdeznek, vagy gondolkodnak, akkor elmondjuk, mit szeretünk csinálni szabadidőnkben, vagy beszélünk a kertünkről.
e) A minitémák vagy extrém témák azt a célt szolgálják, hogy különlegesnek tűnjünk. Mesélünk a munkánkról. Elmondjuk Miskolc történetét, görögországi utunkat, beszélünk kedvenc filmsorozatunkról stb.
f) Ha hibázunk, általában nem javítják ki. Ha mégis, akkor ismételjük el a kijavított mondatot, de úgy, mintha eredetileg is így akartuk volna mondani.
g) Minden kérdésre egész mondattal válaszolunk.
h) A siker érdekében, ha szükséges, magyarul is megszólalunk. Legjobb azonban, ha megtanuljuk a kérdőszavakat (táblázati szavakat), mert ezek a megértés kulcsai.

2. Folyosón a megmérettetés előtt nem tanulunk. Semmilyen eszperantó jegyzetet nem viszünk magunkkal. Testileg és lelkileg készülünk fel a fellépésre.

3. Bárki bármikor bemehet vizsgázni, mert nem név szerint szólítják. A folyosón kell a társaikkal megbeszélni: messziről jöttem, ma még dolgoznom kell, szeretnék korábban vizsgázni.

4. Ezért akkor kell belépni, amikor életünk legjobb formájában vagyunk, világrekordot tudnánk megdönteni (pl. a második kávé után, a harmadik csoki előtt…)

5. Az egész vizsga az elhitetés művészete. Meg kell győzni a tanárokat, hogy amennyit mi előadunk, az pontosan elég ahhoz, hogy legalább a minimális pontszámunk meglegyen, vagyis megfeleljünk. Ezért mosolygunk, küzdünk, beszélünk, törjük magunkat, udvariasak vagyunk, ha a tanárok nevetnek, mi is azt tesszük, még akkor is, ha nem tudjuk az okát.

6. Bármilyen célzást tesznek arra vonatkozóan, ki volt a tanárunk, nem válaszolunk pontosan. Jó válasz: Mi lernis en lingvokurso en urbo Debrecen dum kvar monatoj.



Weblap látogatottság számláló:

Mai: 7
Tegnapi: 1
Heti: 33
Havi: 190
Össz.: 177 351

Látogatottság növelés
Oldal: Hasznos tanácsok a vizsgára
Salga Attila és az eszperantó - © 2008 - 2024 - salgaattilaesaeszperanto.hupont.hu

A HuPont.hu ingyen weboldal szerkesztő mindig ingyenes. A weboldal itt: Ingyen weboldal

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »